Ayurveda

Ayurveda 5000 yıllık geleneksel bir sağlık sistemidir. Kelime köklerine baktığımızda “ayur”  yaşam, “veda”  bilgi demektir. Yani kelime anlamı “yaşam bilgisi” dir. Ayurveda, felsefesi olan bir yaşam bilgisidir. Hem zihinsel, hem bedensel, hem de ruhsal sağlığı hedefleyen bütüncül bir felsefeyi oluşturur. Mükemmel Sağlığı oluşturma ilkesindedir. Kişinin sağlıklı ve kaliteli yaşam sürmesini amaçlar. Oluşan hastalıkları kökünden ve tamamen doğal yöntemlerle çözmeye çalışır. Bunun için: beslenme, günlük ve mevsimlik ritim ve bakımlar, meditasyon, egzersiz, arınma kürleri (panchakarma, masaj vs.) gibi uygulamaları vardır. Ve her bireyin farklı farklı gereksinimleri olduğunu kabul eder. Bu nedenle her birey için farklı terapiler uygular. Kişilerdeki baskın doshalar üzerinden bir tedavi modeli sunar.

Ayurveda’ya göre rahatsızlıklar doshaların dengesizliğinden dolayı oluşur. Tedavi sistemi de doshaları dengelemek üzerinedir.

3 dosha vardır. Bunlar ; Vata, Pitta, Kapha’dır. Herkeste bu 3 doshadan bulunmakla birlikte bir, iki veya her 3 de baskın olabilir. Vücutta bu 3 doshanın görevleri vardır. Bunlar dengesizleştiğinde rahatsızlar ortaya çıkar. Ayurveda bu doshaları dengeleyerek rahatsızları gidermeye çalışır. Ayurveda sistemini kendinizde uygulamanız için önce hangi doshanızın yüksek olduğunu, yani prakritinizi, öğrenmeniz gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki linkte basit bir test vardır. Bu test ile beden tipiniz genel hatlarıyla belirlenebilir. Mevsimsel veya dönemsel olarak beden tipiniz değişiklik de gösterse de genel hatlarıyla doshanızı öğrenmeniz size beslenmeden, günlük rutinlerinize kadar küçük ama sağlığınızda büyük değişikler yaratacak ipuçları verebilir.

Ayurvedik Vücut Tipinizi öğrenmek için tıklayın.