Ayurveda’nın günlük öz-bakım ritüelleri

Ayurveda sağlıklı olmak, zihin ve bedeni, temizlemek ve daha iyi beslemek için günlük ritüellere çok önem veriyor. Aynı saatte uyanmak, aynı saatlerde yemek yemek ve aynı saatte uyumak topraklanmamızı daha berrak ve sağlıklı düşünmemizi sağlıyor.

Her gün aynı saatte uyanmak. Ayurveda vücudun ritimlerine uyum sağlayarak sabah 4 ile 6 arasında uyanılmasını öneriyor. Bu saatler vücudun aktif olduğu saatler olduğu için bu saatlerde uyanmak vücudun enerjisini daha verimli kullanmayı sağlar.

Yüz, göz ve ağız temizliği. Gece biz uyurken vücut kendini yeniler ve toksin atar. Sabah kalktığınızda yüzünüzü yıkadıktan sonra ilk iş dil temizliği olmalı. Sabahları dilinize bakın eğer dilinizin üstünde bir tabaka varsa vücudunuzda toksin var demektir. Bunu “dil temizleyicisi” ile vucuttan atmak gerek.

Sabahları limonlu ılık su içmek. Sabahları ılık su içmek sindirim sistemini uyandırır ve temizler. Uyanmanıza yardımcı olur.

Yağ gargarası (oil pulling). Yağ enzimleri kötü bakterileri ve ağız içinde balgam oluşturan tabakayı yakalar ve vücuttan dışarı atar. Sabahları zeytinyağı, susam yağı veya hindistancevizi yağı ile 10 ila 20 dk arası çalkalamak diş ve diş etlerini güçlendirir, çeneyi rahatlatır.

Tuzlu su ile sinüs temizliği. Belli oranda tuz koyulan su ile yapılır. Tuzlu su karışımı bir burundan girerek sinüs kanalını dolaşır ve diğer burundan çıkar. Buna “nazal temizlik”, kullanılan araca da “neti pot” deniliyor.

Eczanelerde neti pot, nasal temizleyici veya sinüs temizleyici olarak bulabilirsiniz. Kesinlikle burna tuzlu su sıkma gibi birşey değil. Çaydanlık şeklinde ve suyun kendi akış hızında sinüsleri temizliyor.

Sabah egzersizi ve kahvaltı. Sabah 6 ila 10 arası egzersiz yapmak için iyi bir zamandır. Egzersiz yaptığınızda vücut aktive oluyor ve tüm günü enerjik geçirmenizi sağlıyor. Egzersizden sonra hafif bir kahvaltı yapılmalıdır. Ağır ve büyük bir kahvaltı yaptığınızda vücut ağırlaşır, çünkü bu saatlerde sindirim sistemi yavaştır.

En büyük öğününüzü öğlen yiyin. Sabah 10 ve öğlen 2 arası sindirim sisteminin en aktif çalıştığı zamandır. Bu nedenle Ayurveda, en büyük öğününüzü bu saatlerde yemenizi öneriyor. Salata gibi çiğ tüketilen sebzeler bu öğünde yenilebilir.

Akşamları ılık ve hafif bir yemek yiyin. Akşam yemeğinizi 7 den önce yenmesi gerekir. Bu şekilde yatana kadar vücuda sindirmesi için zaman vermiş olursunuz. Hem daha erken uykunuz gelir hem de daha rahat bir uyku uyursunuz.

2 Replies to “Ayurveda’nın günlük öz-bakım ritüelleri”

  1. Harika. Hap gibi anlatmışsınız. Önerilerinize özen göstericem. Teşekkürler paylaşımınız için.

  2. Bu kıymetli bilgiler için müteşekkirim 🌻🐝🌻

Bir cevap yazın