Kuru vücut fırçalama

Lenf sisteminizi hareketlendirmek, bağışıklığınızı güçlendirmek, kronik yorgunluktan kurtulmak, güne enerjik başlamak ve cildinizi canlandırmak istiyorsanız kuru fırçalama yöntemini deneyin. Hem ucuz hem de duş öncesi 5-10 dakikanızı alacak pratik bir yöntem.

Kuru vücut fırçalama, adı üstünde, vücut kuru iken bellirli yönlerde vücudu fırçalama tekniğidir. Bir fırça ile masaj yaptığınızı düşünün. Bunun için doğal kıllardan yapılmış (bambu veya at kılı olabilir) bir fırça gerekiyor. Bu ürünü güzellik ürünleri satan mağazalardan temin edebilirsiniz. İnternette “vücut fırçası” olarak arattığınızda birçok çeşidi ile karşılaşacaksınız. Uzun saplı olanlarından alırsanız sırtınıza ulaşmanız daha kolay olur. Eğer hassas bir cildiniz var ise yumuşak olanlarından seçebilirsiniz.

Faydaları neler?

Lenf sistemi destekçisi

Kuru fırçalamanın en önemli faydası lenf sistemini aktive etmek.

Lenf sıvısının vücut içindeki hareketi sadece kasların hareketi ve solunum hareketleri ile sağlanır. Bunun dışında kan dolaşımındaki gibi pompalama sistemi yoktur. Masaj, kuru fırçalama gibi yöntemler lenf sistemini hareketlendirir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Lenf sistemi vücudun her yerinde devamlı dolaşan lenf sıvısını taşıyan bir organ sistemidir. Vücutta gezerken yabancı maddeleri, ölü ve yıpranmış hücreleri, bakteri ve mikropları uzaklaştırır. Bu nedenle de bağışıklık sisteminin en büyük destekçisidir. Kuru fırçalamanın dolaylı olarak bağışık sistemini güçlendirmeye de katkısı vardır.

Kan dolaşımını arttırır

Kuru fırçalama sırasında deri altındaki kılcal damalarlar hareketlenme olur. Fırçalamadan sonra vücudunuzda göreceğiniz pembelik bu sebeple olur. Bu özelliği cilt sağlığı için de çok önemlidir.

Cildi güzelleştirir

Bir diğer faydası ise özellikle kış aylarında pul pul olan ölü derinin atılımıdır. Ölü deri atıldığında gözenekler açılıyor. Kuru fırçalama sonrası duş aldığınızda hem kuru deriyi vücuttan yıkamış olursunuz hem de gözenekler açıldığından daha etkili bir temizlik olur. Duş sonrası vücudunuzu nemlendirmek için harika bir zaman.

Ne zaman ve ne sıklıkta yapılmalı?

Kuru fırçalama duş öncesi, direk deri üzerine uygulanmalı. Enerji verdiği için sabah yapılması tercih ediliyor. Akşamları duş alan biriyseniz akşam uygulayıp sizdeki etkisine göre zamanını ayarlayabilirsiniz. Haftada 2-3 kez uygulamak yeterli. İsterseniz her duş öncesi de yapabilirsiniz. Hassas bir cildiniz var ise ve tahrişe neden olduğunu düşünüyorsanız haftada 1 kereye indirmenizde fayda var.

Nasıl uygulanır?

Kuru fırçalama çıplak vücuda uygulanıyor. Aşağıda görmüş olduğunuz tablo fırçalama yönlerini gösteriyor. Yeşille gösterilen alanlar lenf bezlerini temsil ediyor. Hareketler lenf bezlerine doğru ilerliyor. Tavsiyem önce ayaklardan başlayıp kasıklara gelmek. Daha sonrasında kollar, yüz ve boyunu çalışıp kalpte toplamak.

Yapılmaması gereken durumlar

Hasar görmüş, kesikleri olan, sıyrılmış, yanmış (güneş yanığı da buna dahil), lezyonları olan ciltlerde uygulamayın.

Enfeksiyon, kızarıklık, iritasyon, enflemasyon, deri kanseri olan bölgelere kuru fırçalama yapmayınız.

Eğer cildiniz hassas ise yumuşak kılları olan bir fırça veya kese tercih edebilirsiniz.

Hamileler de yapabilir mi?

Hamilelerin genellikle ödem problemi olduğu için hamileler için faydalı bir yöntem. Sadece karın kısmına yapmadan geçmek veya elinizle hafif bir şekilde yapabilirsiniz. Herhangi bir endişeniz var ise doktorunuza danışın.

Bir cevap yazın